5 zlepšováků pro váš dům, pokud jej máte ještě na papíře

Začínáte stavět a nejste si jisti, jestli jste na něco nezapomněli? Rád bych vám poradil několik šikovných tipů, které je vhodné promyslet už na začátku stavby. Užitečné detaily o kterých možná nevíte, detaily, které vám dopomohou k komfortnímu bydlení. Jednoduše – jak vytvořit z vašeho domu „dům snů.“

Vytvořit projekt domu se může zdát jako hračka. Oslovím architekta, tomu řeknu co chci a on navrhne dům se vším potřebným. Od toho je přeci študovanej, ne? Ale jak jistě tušíte, tak jednoduché to zas nebude. Už před hrubou stavbou, je zásadní mít ve všem jasno a vědět vše do posledního detailu.
Zkuste se pomyslně přenést do hotového interiéru a v něm se rozhlédnout. Pěkně pokoj po pokoji. Promyslete si, jestli máte na chodbě dost přírodního světla, anebo v kuchyni dost úložných prostor? Přesně tyto konkrétní přání a požadavky tvoří promyšlené kvalitní bydlení.
Níže uvedené rady nejsou zásadní pro vaše bydlení, ale pokud se pro ně nadchnete, můžete si je dopřát pouze tehdy, pokud na ně budete myslet už při plánování domu.

 

1. Úložné prostory

Od zákazníků často slýchám „úložných prostor není nikdo dost „ . Já však namítám nesmí to ovšem přesáhnout určitou mez. Více než na počet úložných míst bych se soustředil na jejich inteligentní rozmístění a důmyslné vsazení do interiéru. Pokud s nimi budete počítat už od začátku, můžou vám později ušetřit spoustu místa a starostí. Nemusí to být vždy o volně stojící skříni nalepené na zdi.
Nejběžnější chytře umístěné skříně jsou ty vestavěné. Jednoduše budete myslet na to, že v ložnici nebo v dětských pokojích by měl vzniknout výklenek, který se při osazování nábytkem celý vyplní skříní.

www-yourblogsite-com

Opravdu velká vestavná skříň s posuvnými dveřmi Zdroj: www-yourblogsite-com


Další možností je zděná šatna, tím se rozumí samostatná uzavřená místnost. Zabere samozřejmě více místa, ale ten pocit vstoupit do krásně uspořádané místnosti je k nezaplacení. Takže pokud máte trochu místa navíc, počítejte s ní už v projektu domu.

Tip: Nezapomeňte, že kromě vybudovaní prostoru jako takového, je důležité zamyslet se předem nad jeho vnitřním uspořádáním. Takže pokud tušíte, že budete ukládat čtyři-sta-padesát-osm párů bot, nebo dvacet-tři rybářských prutů, je třeba zvážit to dopředu.

Zdroj:interierdesign-net

Samostatná skříň na boty a velké zrcadlo, sen každé ženy.    Zdroj:interierdesign-net

2. Světlovod

Pokud v některých prostorech nemůžete použít okna, nabízí se další řešení a to světlovod. Je to zařízení, které přivede dostatek denního světla přes střechu, nebo fasádu. Chodba, předsíň nebo koupelna tak získá neopakovatelnou atmosféru, kterou vytváří jen přírodní světlo. Často se mluví o jeho finanční nevýhodnosti, ale porovnejte si cenu investice s částkou, kterou můžete ušetřit za neustálé osvětlení elektrickým proudem. Ta nakonec nemusí být až tak malá. Nemluvě o tom, že denní světlo je zdravější a příjemnější.
Jsou světlovody i s integrovaným umělým osvětlením, takže ve dne osvětlují denním a v noci umělým světlem.

 

velux-cz,petr molek, jak rekonstruovat podkroví, jak mezonet, jak opravit půdu,jak vytvořit byt,krásné interiéry,světlovody

Přírodní světlo v koupelně-paráda    Zdroj:velux-cz

 

3. Zásuvka v podlaze, nebo v ostrůvku

stakohome

Podlahová zásuvka nemusí být nutně něco nevzhledného. Zdroj: stakohome.cz

stakohome-9901-a_drevo

Krytka zásuvku ještě více zneviditelní Zdroj: stakohome.cz

Český statistický úřad uvádí, že průměrně připadají na každou domácnost dva mobilní telefony a od loňského roku začali převažovat přenosné počítače nad těmi pevnými. Pro vás to znamená, nezapomenout na dostatečné množství zásuvek. Doby, kdy v místnosti byla jedna zásuvka jsou dávno pryč a to samé platí i o době, kdy jste zakopávali o prodlužovací kabel.
Avšak v praxi to neznamená, že si na nejviditelnější stěnu v obývacím pokoji udělám nekonečnou řadu zásuvek. Doporučuji inteligentnější způsob, například vyzkoušet podlahové zásuvky v obývacím pokoji. Třeba v místech, kde plánujete sedací soupravu nebo konferenční stolek. Existují v různých variantách a v případě, že je zrovna nepoužíváte jsou takřka neviditelné a nepřekáží. Práce na notebooku zrovna když potřebuje dobít, je pak pohodlnější.

Skutečně, nepodceňte množství zásuvek, obzvlášť v kuchyni, obýváku a pracovně.
Pokud máte v kuchyni ostrůvek, nezapomeňte na zásuvky i tam.
Více v článku →zde

4. Centrální vysavač

Bohužel, i k vašemu domu bude patřit úklid. Ano, tato smutná skutečnost vám znepříjemní nejedno odpoledne, pokud ovšem nepatříte k těm nemocným, co rádi uklízí.

Centrální vysavač využijete ve všech místnostech Zdroj: beam.cz

Pokud si ho chcete zjednodušit, zvažte pořízení centrálního vysavače. Oproti klasickým vysavačům má mnoho výhod. Netaháte se s tělem vysavače, manipulace pouze s hadicí je jednodušší a funguje na vyšší výkon, takže nebudete muset jedno místo přejet desetkrát.
Nevíří prach v místnosti, protože odvádí vzduch, mimo objekt. Jejich filtrovaní je účinnější a může tak hodně ulevit, například alergikům. Tělo vysavače je většinou umístěno v technické místnosti. Jistě, investice do něj je vyšší, ale to i jeho životnost ve srovnání s klasickým vysavačem. Takže pokud máte nějaký ten šesták navíc, vražte ho do vysavače.

 

beam-cz

K centrání vysavači neodmyslytelně patří sací štěrbiny v kuchyni. I takto vypadá úklid. Zdroj: beam.cz

5. Shoz na prádlo

Velice pohodlný způsob, který vám zjednoduší fungování v domě. Zjednodušeně ho mohu popsat jako šachtu, kterou padají špinavé spodky ze všech pater domu přímo do koše v suterénu, který je pár centimetrů od pračky.

rady bytového designera vychytávky do domu

Dvířka shozu mohou být i očím skryta uvnitř skříně. Zdroj : shozypradla.cz

shozy-pradla-cz

Dvířka shozu na první pohled nepostřehnutelná, mají dekor jako obložení zdí. Zdroj : shozypradla.cz

shozy-pradla-cz-2

I takto může vypadat vyústění shozu. Malý koš přímo na prac.desce, takže se nemusíte ohýbat. Zdroj : shozypradla.cz

 

Pokud nemáte sklep ani patro, je vám na nic. A jako u všech tipů, je třeba s ním počítat už v projektu domu a najít mu vhodné umístění. Existuje spousty typů a dokonce u některých se dají dvířka i zamknout, takže se nemusíte bát, že by vaše dítko vymyslelo super hru, kdy shoz na prádlo bude tobogán ukončený bazénem v koši na prádlo.


Doufám, že se vám článek líbil a že mu
 věnujete svůj drahocenný like.
….anebo ho sdíleje na FB.

 

Petr Molek bytový designer small

Petr Molek  designer

 

One Reply to “5 zlepšováků pro váš dům, pokud jej máte ještě na papíře”

  1. Zajímavé tipy, hlavně ten centrální vysavač myslím hodně lidí ještě vůbec nezná a přitom to je tak cool věc :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*