Podkrovní byt je v dnešní době pro mnohé velice atraktivní formou bydlení. Dříve nevyužité prostory se často přetvoří na neotřelé a originální bydlení nejen pro mladé, ale i pro celé rodiny. Hlavní motivací rekonstrukce bývá dobrá poloha bytu (např. v centru města), dobré vazby na infrastrukturu (metro, tramvaje) anebo jen to, že majitele domu stejně čeká oprava střechy, tak proč z toho něco nevytěžit.

Aby byl zachován vzhled trámů a podbití v interiéru, proběhlo zateplení střechy zvenčí. Zdroj: očkodesign
V případě, že se rozhodnete přetvořit neobytný prostor v obytný, je dobré abyste byli dobře informováni a připraveni na situace, které zákonitě nastanou. Pokusím se shrnout pár užitečných rad a postřehů do několika stručných bodů.
Úřední šiml:
1. Povinnost ohlášení změny stavby nastává vždy, když měníte neobytný prostor na obytný. Tento jednoduchý administrativní úkon splníte písemným ohlášením na patřičném formuláři, který podáte na stavebním úřadě.
2. Projekt pro stavební povolení a statický posudek budete potřebovat v případě, když rekonstrukce bude vyžadovat zásah do nosné konstrukce a tím se změní vzhled střechy.
3. Smlouva o výstavbě bude nutná pokud jde o půdní prostor v domě s více majiteli. Budoucí vlastník půdní bytové jednotky musí stavebnímu úřadu doložit smlouvu o výstavbě uzavřenou se všemi dosavadními vlastníky bytů.
S chutí do montérek:
4. Tepelná izolace střechy a ochrana před vlhkostí. Pokud máte po vyřízení všech nutných administrativních úkonů ještě dostatek sil, můžete přistoupit k samotné rekonstrukci. Měníte-li půdu v útulný byt, musíte samozřejmě zajistit příjemné klimatické podmínky pro celoroční bydlení. Nebudu vám tady zdlouhavě rozepisovat podrobnosti tepelné a vlhkostní izolace, to zase až v jiném článku, pamatujte jen, že vás tato operace čeká.
5. Materiál pro rekonstrukci střechy, podlahy ale i výstavbu příček volíme ve většině případů lehký, a to hned z několika důvodů. Hlavním důvodem je nepřetížit nosné zdi a neshodit tak celý dům někomu na hlavu. Snadno opracovatelné materiály (sádrokarton, OSB desky atd.) umožní lehkou a rychlou manipulaci, optimální funkční i estetické vlastnosti.
6. Možnost využití přírodního světla je, spolu s určitou přirozenou útulností, největší výhoda půdního bytu. Nejen že byt je osobitý a většinou tvarově nestandardní, ale hlavně můžete využít střešních oken, světlíků nebo světlovodů k prosvícení místností a dosažení jedinečné a osvěžující atmosféry. Za zmínku stojí i to, že se velice často podaří ve střeše vytvořit krytá lodžie.
Rád bych zdůraznil, že každý podkrovní prostor je jiný. Myslete na to, že půda může být i 100 let stará a její přestavba bude vyžadovat tak náročné a složité úpravy, že se celý proces stane neefektivním, nebo nedosažitelným pro budoucí majitele. Počítejte také s určitou „neznámou“. Nikdo není jasnovidec a těžko bude vědět co za poklady se ve zdech skrývá v podobě zazděných oken, překladů, slepých komínů atd. Proto doporučuji vždy konzultaci s odborníky.
Super bydlení:
Pokud jsem vás předchozím odstavcem neodradil, vězte, že výsledek vás bude těšit. Pohledové trámy, nepravidelné pokoje, mnohdy vysoké stropy, přiznané původní zdivo, vlastní balkon vhodný např. ke grilování, nebo výhled na noční město, vám to mnohonásobně vrátí.
„Uvažujete o rekonstrukci půdy nebo ji dokonce máte již za sebou? Podělte se se svými zkušenostmi dole v komentářích“
Petr Molek – designer