8 kroků k dokonalé vestavěné skříni. Jak navrhnout vestavěnou skříň na míru a jak ušetřit peníze.

Co je to vlastně vestavěná skříň? Většině z nás před očima vyskočí skříň ve zdi, s posuvnými dveřmi. Tyto dveře jsou většinou ze dvou třetin z lamina a z jedné třetiny prosklené matným sklem, to vše olemováno hliníkovým profilem. A to je možná škoda, jelikož nápadů, posuvných systémů a materiálů ze kterým můžete mít skříň zhotovenu, je v současné době mnoho. Pro většinou z nás bývá limitující jen naše představa a jakýsi přežitek jak taková „vestavka“ má vypadat.
Stačí být jen informován a skříň navrhnout podle toho co chci, a ne podle toho co nabízí interiérové studio, nebo on-line program na navrhování vestavěných skříní.
Jiné než standardní, neznamená vždy dražší. Jde jen o to věnovat této problematice trochu času. Výsledek v podobě designové vestavěné skříně, která se vám bude líbit i za pět a více let, vám to jistě oplatí. Inspirujte se níže uvedenými kroky a vrhněte se na to.

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně

Zajímavý detail-zvenčí bílá nadčasová, zevnitř dřevodekor – Zdroj: (1)

1. Kam a co všechno uložíme
To je námět k přemýšlení především pro ty z vás, co právě stavíte. Je dobré myslet již nad projektem, kde budete ukládat zimní oblečení, kde letní a kde budou mít děti uloženo vše co potřebují. Klasická skříň přisazená ke zdi, působí mohutně a dominantně. Proto první doporučení zní, myslete na vestavěnou skříň již při navrhování uspořádání příček. Připravte pro ni výklenek, niku či přistavěnou krycí zeď. Interiér následně vypadá větší, působí lehce a vzdušně.

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně-slidewardrobesdirect.

Černé sklo a dřevo  –  Zdroj: (2)

2. Vestavěná skříň, to neznamená posuvné dveře
Jakmile máte připravený prostor pro skříň, můžete přemýšlet nad tím, jaký typ skříně zvolíte. Pokud máte před skříní málo místa, je dobré zvolit posuvné dveře. Ale pokud máte před skříní více jak jeden metr, můžete si dovolit otevírací dveře. Tato varianta je levnější a otevírá se vám zde prostor pro kreativitu. Ať už zvolíte dveře posuvné dveře, anebo otevírací pantové, měly by mít tlumení dorazu. Je to pohodlné a velice rychle se na to zvyká. Jaké jsou možnosti otevírání a jak takové tlumení dorazu dveří vypadá můžete shlédnout ve vidu pod článkem.

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně

Šedé matné otevírací dveře s masivními úchytkami – Zdroj: (3)

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně

Úchytka z masivního dřeva – Zdroj : (4)

3. Design dveří
Jednoduše můžeme říci, že jak budou vypadat dveře, tak bude vypadat celá skříň. Ať už zvolíte u posuvných bílý zrcadlový lesk, který zvětší prostor, nebo u otevíracích netradiční uspořádání dveří. U otevíracích dveří můžete mít skříň s výklenky na “ srdcové dekorace“, nebo šikmo řezané spoje dveří, které ozvláštní celý interiér. Skříně spíše tvarově strohé ozdobené jen jemným detailem budou nadčasové a budou vás bavit i za deset let. Zajímavý detail může být v podobě výrazné, nebo důmyslně skryté úchytky, anebo v podobě netradičního materiálu dveří. Obecně se dá říci že čistě bílá barva dveří je nadčasová a výborně kombinovatelná se zbytkem interiéru.

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně-lawrencewalsh

Zajímavé uspořádání dvířek a bez-úchytkové otevírání – Zdroj: (5)

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně

Asymetrické niky na dekorace ozdobí monolitickou plochu dveří – Zdroj: (12)

4. Vnitřní uspořádání a speciální doplňky
Vnitřní část skříně je většinou, kvůli úspoře peněz, ryze funkční. Uvnitř můžete mít kravatníky, kalhotovníky, drátěné koše, výsuvné botníky a jiné rozličné mechanismy. Na trhu je mnoho produktů a je jen na vás a na vašem životním stylu, zda-li je využijete. Pokud jste manažer a vaše pracovní oblečení je oblek, možná některý z nabízených zlepšováku využijete.
Zvažte však dobře, jestli si pořídíte výsuv na třicet kravat, nebo kalhotovník, který vám možná za čas bude spíše překážet než sloužit. Nesporně praktickým pomocníkem je sklopná šatní tyč. Tímto způsobem můžete pohodlně uložit sezónní oblečení do hůře přístupných míst u stropu.
Pokud v bytě nemáte technickou místnost, myslete při navrhovaní vnitřního prostoru na uložení žehlícího prkna, sušáku na prádlo, vysavače a jiných vysokých věcí, které je potřeba někam skrýt. .

vestavstyl kravatnik

Výsuvný kravatník – Zdroj: (6)

Kalhotovník – Zdroj: (8)

 

 

designer

Drátěný výsuv – Zdroj: (7)

 

 

 

 

 

Sklopná šatní tyč – Zdroj: (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Zásuvky, nebo drátěné výsuvy
Jednoznačně zásuvky. Drátěné výsuvy se vyrábí v unifikovaných šířkových rozměrech, které se většinou neshodují s reálnou šířkou skříně. Oproti tomu klasickou zásuvku (šuplík) si můžeme vytvořit přesně na míru. Navíc zásuvka je s tlumením dorazu a na pohled vypadá lépe. Ideální pozice pro zásuvky jsou ve spodní části skříně. Pokud zde máte police, těžko se budete dostávat do zadní části police. Ideálem v tomto případě jsou plno-výsuvné zásuvky.

6. Osvětlení
Často opomíjené, ale velice důležité. Skříně jsou většinou hodně hluboké takže světlo se do nich dostane velice obtížně. A přitom stačí myslet na jeden přívod elektřiny kamkoli do prostoru skříně. Následně tak můžete mít skříň nádherně osvětlenou ať už v podobě svítící šatní tyče, anebo v podobě led diodového pásku který se pohybem dveří rozsvítí.

designová vestavěná skříň-petr molek designer

Mořené dýhované posuvné dveře – Zdroj: (10)

7. Už vím co chci, ale kdo mi to namaluje a namontuje
Možností je několik. Pokud máte dostatek informací můžete jít přímo za výrobcem a říci mu konkrétní požadavky. Pokud je nedokáže splnit, jednoduše oslovte dalšího. Navrhnout a vyrobit vestavnou skříň není nic obtížného a výrobců je mnoho.

vestavné skříně-vestavěné skříně-petr molek-interiérový designer-bytový designer-interiérový designer praha-interiérový architekt brno-jak navrhnout skříň-designová vestavěná-levné skříně-carre

Bílá ve vysokém lesku – Zdroj: (11)

8. Jak ušetřit peníze
Obecně bych doporučil oslovit více výrobců. Můžete tak srovnat nejen ceny, ale i to co vám za daný obnos nabídnou v podobě vybavení. Ale pozor, aby bylo srovnání objektivní, musíte srovnávat srovnatelné. Každý výrobce má jinou strategii, jak ulovit zákazníka. Jeden navrhne základní materiály a doufá, že vás přesvědčí na lepší kování či doplňky. Další výrobce může mít vyšší standard a skříň vám nabídne hned s doplňky a kvalitnějším kováním.
Následně nemáte šanci objektivně porovnat ceny. Takže doporučuji, nechte si udělat návrh i s výpisem použitých materiálů a vybavení. Tento návrh pak předejte dalším osloveným výrobcům. Potom uvidíte pouze a jen cenové, nikoli kvalitativní rozdíly. Na trhu je mnoho výrobců, kteří vám rádi vyjdou vstříc a splní vše co vám na očích uvidí, takže není potřeba se omezovat na lokální výrobce. Tímto lze ušetřit nemalé peníze.

„Pokud se vám článek líbí, dejte článku „To se mi líbí“ anebo mi napište do komentářů v čem vám pomohl“

„Přeji úspěch a bavte se při zařizování interiéru“

petr molek profile3
Petr Molek  designer
www.ockodesign.cz

Zdroj: (1) home-designing, (2) slidewardrobesdirect, (3), (4), (11) carre, (5) lawrencewalsh (6),(7),(8), vestavstyl, (10),(12) pinterest

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=yP2YJb7KCoI&index=2&list=PLCYfTU_Nn5JcaOKXs9UzBhzvpcjm4jJlF

One Reply to “8 kroků k dokonalé vestavěné skříni. Jak navrhnout vestavěnou skříň na míru a jak ušetřit peníze.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*