Dřevěná podlaha + podlahové topení = nejlepší kamarádi

„Dřevo se nám líbí, ale chceme podlahové topení, takže bohužel musíme dát kachle nebo alespoň plovoučku“.

Takto nějak zní věta, která většinou padne ve chvíli, kdy se zákazníky řeším podlahovou krytinu do nového interiéru.
Myslíte si i vy, že si nemůžete dopřát v novém interiéru dřevěnou podlahu a podlahové topení? Snad vás tímto článkem přesvědčím o opaku.

Jistě, z pohledu tepelného odporu, je dlažba nejlepší, nicméně má své nevýhody. Její nevýhodou je chlad, a to jak na pohled, tak na dotek. Myslete na to, že celý rok nebude topení zapnuté a v jarních, podzimních, ale někdy i v letních měsících vás dlažba bude nepříjemně chladit. Můžete namítnout, že když je venku 40 ve stínu, tak studená podlaha může být fajn, ale to je tak jediná moment v roce, kdy je chlad na podlaze výhodou.

jak vybrat podlahu, jak navrhnout interiér, jak rekonstruovat, petr molek

Teplá dřevěná podlaha je příjemným prostorem pro dětské hry všeho druhu

Pokud máte malé děti, které jsou stále na čtyřech, tak vás studená keramická podlaha bude vysloveně trápit a nakonec ji  stejně „zaplácnete“ kobercem.

Dlažba má určitě své nesporné kvality, jako je její vysoká odolnost a již zmíněná výborná tepelná vodivost. Pro mě má však bohužel více nevýhod ne výhod. Ve většině případů si zákazník žádá na podlahu dřevo, ať už pravé nebo jeho imitaci. A i zde narazíte na nevýhodu v podobě velice omezený výběr dekorů, zejména těch co imitují dřevo.

jak vybrat podlahu, jak navrhnout interiér, jak rekonstruovat, petr molek

Dlažba, která obstojně imituje světlou dřevinu

Ano, pokud chceme na podlahu přírodní dřevo, nese to s sebou určitá úskalí, nicméně odměnou vám bude nádherná podlaha z přírodního materiálu.
Nikoliv imitace natištěná na keramické dlažbě, nebo na MDF desce jak je tomu u plovoucí podlahy.

jak vybrat podlahu, jak navrhnout interiér, jak rekonstruovat, petr molek

Dřevo na podlaze zútulní i minimalistické interiéry

Ruku na srdce, rozhlédněte se po svém současném bytě a řekněte si, kolik přírodních materiálů je u vás doma?

Obecně se ve velké míře obklopujeme imitacemi, kuchyň + vestavky + interiérové dveře a podlaha. Vše většinou z lamina nebo MDF-ky . (poznámka: lamino = laminát = potištěná folie na dřevotřísce, anebo na MDF-ce). Čili nic vonícího přírodou.

Chápu, že většinou jde o cenu, laminát „válcuje“ veškeré ostatní materiály svou bezkonkurenční cenou, nicméně pokud jste do ni ochotni investovat, nenechte se odradit nedostatkem informací.
Dřevěná podlaha je krásná jak na pohled, tak především na dotek.To už stojí za to splnit několik pravidel pro její pokládku a údržbu. Navíc, dřevo výborně akumuluje teplo a i bez topení je teplejší než plovoucí, nebo vinylová podlaha.
Proto se nebojte dřevěné podlahy a podlahového topením u vás doma. Berte v úvahu, že v jiných zemích, a mnohdy v chladnějších než je ta naše, se zmiňovaná kombinace používá již řadu let.

jak vybrat podlahu, jak navrhnout interiér, jak rekonstruovat, petr molek

Sukovitá dubová podlaha v klasickém rustikálním interiéru

„Dobrá dobrá, říkáme ano, chceme ji za každou cenu, i kdyby to mělo být jediné dřevo v interiéru a i kdybychom neměli mít na sedačku. Co teda musíme splnit?“

Laicky se dá říci, že čím větší kus dřeva, tím více pracuje a tím více se můžete dostat do problémů. Takže když se rozhodnete pro kombinaci dřevo + podlah.topení, doporučují se co nejmenší formáty prken. Například klasické parkety o délce 400 až 500 mm při šířce nepřesahující 50 -70 mm.
Dále, nejvhodnější je použít dvouvrstvou krytinou o tloušťce 7 mm. Ta slibuje nejmenší odpor a dobrou stabilitu dřeva.
Výběr vhodného dřeva také hraje svou roli. Doporučené dřeviny jsou: dub, wengé, panga, iroko, teak, oliva, hevea, merbau. Jsou méně citlivé na vhkost. Dřeviny jako buk, javor, nebo jasan se nedoporučují.
Jinými slovy řečeno, pokud zvolíte správnou dřevinu a to dvouvrstvou s malou tloušťku, nebudete podlahu trápit extrémními výkyvy teplot, budete ji pravidelně olejovat (pokud ovšem máte olejované parkety) tak vše bude krásné a funkční.

Ložnice s mořenou dřevěnou podlahou

Ložnice s drásanou dřevěnou podlahou mořenou na ořech

To máte stejné jako s botami z pravé kůže, musíte je krémovat a po mokré procházce je nesmíte prudce sušit, pak vám vydrží spousty let a stále budou krásné.

Pokud si dřevěnou podlahu dopřejete, oplatí se vám tím, že bude nádherná a dá vašemu domovu jedinečnost. Ničím jiným než přírodím dřevem tohoto prostě nedosáhnete. Interiér bude na první pohled útulný a vždy když do něj vstoupíte, dýchne na vás teplo domova.

„ Tak, jak jste se rozhodli?
Podělte se se svým názorem dole v komentářích.“

 

Petr Molek bytový designer small

Petr Molek – Interiérový designer
studio očkodesign

One Reply to “Dřevěná podlaha + podlahové topení = nejlepší kamarádi”

  1. Díky za fajn článek. S manželem o dřevěné podlaze uvažujeme a vy jste nám nabídl zajímavé řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*