Už vám leze krkem tchynin jazyk v rohu místnosti? A to nejen proto, že vám připomíná vaši milovanou tchyni, ale hlavně proto, že je prostě přežitý?
Pokud odpověď zní ano, mám pro vás návod, jak si pořídit do vašeho bytu kousek originální zeleně a to netradiční formou. Myslete na to, že rostliny v interiéru mají mnoho pozitivních důsledků. Kromě estetických vjemů, celý prostor oživí, zvlhčují vzduch a zachycují prach. Dokonce absorbují hluk a snižují únavu! Důvodů k jejich pořízení je mnoho. Takže, chcete-li netradičně oživit svoje bydlení kouskem přírody, čtěte dále.
1. Magnetické květináče
Magnetické květináče jsou obdobou těch běžných, lze v nich pěstovat takřka cokoli. Jediným omezením je, ze květinách musí být umístěn na kovovém povrchu. Takže můžete mít bylinky na lednici, nebo orchidej na futrech. Lze si takto ozdobit i balkon. Kde je kov, tam může být tento květináč, kreativitě se meze nekladou.
2. Aerárium a terárium
Aerária a terária jsou stylovější varianty květináčů. V podstatě se jedná o skleněné mini květináčky tvaru koule, slzy a podobně. Aerárium je navíc závěsné, takže můžete tuto ozdobu svěsit ze stropu, anebo ji navázat na střed garnyže. Kromě tvaru je v tomto případě třeba zvážit, co vlastně v nich chcete pěstovat. Ne každá květina je na to vhodná. Terária se hodí například pro kaktusy a aerária na mini-orchideje a převislé, či menší rostliny a sukulenty. Lze je použít i jako vázu na řezané květiny.
Může se stát, že vaše pěstitelské schopnosti selžou a rostlina vám uschne. Nikdo nejsme dokonalý. Potom můžete skleněnou nádobu vyplnit i kameny, pískem, nebo jakoukoli jinou již dokonale mrtvou dekorací.
2. Kodekamy
Dalším krásným řešením rostlin v interiéru jsou kodekamy. Zjednodušeně se dají nazvat mechovými koulemi, kdy kořeny se zeminou se obalí mechem a opletou provázkem. Tato varianta není jen zajímavá, ale i ekonomicky příznivá, protože si ji můžete vytvořit sami doma. Pat a Mat by asi použili starou síťovku po babičce, kousek provázku a zbytek substrátu z výsadby muškátů.
3. Obrazy z živých rostlin
Doslova „živé umění.“ Obrazy z rostlin mohou být z plastu nebo dřeva, kde jsou vsazeny rostliny ve speciálním substrátu. Prodávají se v různých barvách a tvarech. Lze je koupit i neosázené. Pokud se chcete trochu rozmazlovat, můžete si obraz nechat vytvořit na míru, přesně podle vašich přání.
4. Bylinková zahrádka v lustru
Tady, už se dostáváme k finančně náročnějším řešením zeleně v interiéru. Nicméně vizuálně velmi efektivním řešením. Čeští designeři navrhli skleněné lustry, které využívají přebytečného světla žárovek k pěstování rostlin. Žárovky v nich použité mají upravené světelné spektrum a to napomáhá růstu rostlin. Ty jsou vysázeny po obvodu stínidla. Zalévají a trhají se otvorem ve spodní části stínidla. Jsou záviděníhodným řešením hlavně pro městské byty, kde tak budete mít čerstvé bylinky vždy po ruce.
5. Vertikální kaskádová zahrada
Ta je prostě bomba!
Pravděpodobně největším prvkem zeleně, který si v interiéru můžete dopřát, je vertikální zahrada. Může být umístěna kolmo na zdi, nebo na samonosné konstrukci přímo v prostoru jako dělící příčka. Uprostřed může být televize, skříňka, nebo akvárium, prostě dle potřeby. Mohou být automaticky zavlažované, takže věty typu „…šmankot, a jak to budu zalévat“ si můžete rovnou škrtnout ze seznamu.
Doufám, že se vám článek líbil a že mu věnujete svůj drahocenný like.
….anebo ho sdíleje na FB.
Petr Molek – designer