Pokud právě řešíte novou kuchyňskou linku, výběr dřezu vás nemine. Pak by vás měl zajímat jeho design, z čeho je vyroben a jeho údržba.
Údržba dřezů je především o vodním kameni a kvalita zase o materiálu ze kterého je dřez vyroben. Je dobré se hned na začátku smířit s tím, že s vodním kamenem budete bojovat ať je dřez jakýkoli. Rozdíl je ten, že na některých dřezech jdou nečistoty vidět více a na jiných méně.
Zmíním jen dva druhy dřezů, protože ostatní (jako třeba plastové) dle mého soudu nemají smysl.
Granitové dřezy.
Pořizovací cena běžných modelů cca 5000 – 8000 Kč.
Na granitovém dřezu si s kamenem velice dobře poradí Cif a jiné abrasivní (brusné) přípravky.
Dalším vyzkoušeným tipem je, že přes noc napustíte dřez až po přepad vodou a vhodíte do něj dvě lžíce pracího prášku s velkým obsah kyslíku. Odkapávač pak ošetříte tak, že do toho roztoku namočíte utěrku a hodíte ji přes něj.
„Vždyť abrasivní přípravky mi dřez poškrábou“ ..a není dřez na povrchu pórovitý ?“
Není tomu tak, nemusíte se bát poškrábání. Pokud to je pravý granit, a ne jeho plastové napodobeniny, má v sobě až 80 % drceného křemene a žuly. Takže když se budete hodně snažit, tak spíše o něj poškrábete vše ostatní.
Velice častým dotazem je, zda-li je dřez hygienický a jestli není pórovitý.
Odpověď zní: granitový dřez není pórovitý a je hygienický, jelikož je nádherně hladký.
Tyto dřezy jsou takřka nesmrtelné, dobře udržovatelné a také hezké.
—————————————————————————————————————————————————————————————

Pokud máte pracovní desku i v hraně nenasákavou, můžete dřez usadit třemi způsoby. Na obrázku zleva→ spodní → horní → do roviny. Zdroj: (6)
Nerezové dřezy.
Pořizovací cena kvalitních modelů cca 5000 – 8000 Kč. (Nerez dřez za nižší částku bych nedoporučil, viz níže)
Nerez vypadá hezky na prodejně, protože tam se nepoužívá, a taky prvních pár dnů u vás doma. Pak už jste jen otrokem jeho úklidu. Ano, každý výrobce napíše do návodu ke dřezu že se po každém použití má vytřít do sucha. Nicméně neznám nikoho, kdo by tohle dělal minimálně dvacetkrát za den. Každá sebemenší kapička jde na nerezu vidět. Takže za mě granit všema deseti :). A ano, je tu častý argument, že pořizovací cena nerez dřezu je zásadně nižší. Nicméně pokud víte to, co vám nejspíš na prodejně v Baumaxu nikdo nepoví, nákup levného nerez dřezu si rozmyslíte.
I mezi nerezovými dřezy jsou rozdíly, takže není nerez jako nerez.
Dřez za 2000 Kč je většinou ražený do formy z jednoho kusu plechu, což znamená že bude z tenčího plechu, Bude mít ve dně velké rádiusy, a také pozor…bude mělčí! Jednoduše plivátko.
Kvalitnější nerezové dřezy jsou svařované ze silného plechu, díky tomu mohou být hlubší a také mohou mít modernější tvary, než ty levné – lisované. Také dobře vybírejte výrobce! Nebudete tomu věřit, ale u některých výrobců může i nerez zrezavět:).
Jak vidíte pořizovací ceny dřezů jsou podobné, ale kvality jsou jednoznačně na straně granitů.
Jak už sám nadpis napovídá, snažil jsem se odpovědět na nejčastější dotazy při výběru nejpoužívanějších dřezů.
Samozřejmě existují i jiné dřezy např. porcelánové, kamenné, skleněné dokonce i dřevěné, ale o nich až v některém z příštích článků.
Pokud právě vybíráte kuchyňské spotřebiče, přečtěte si nejdříve článek který naleznete →…zde.
„Přeji Vám pevnou ruku při výběru a dobrý výsledek“
„…a nezapomeňte na to nejdůležitější, bavte se při zařizování interiéru, na výsledku to jde vždy poznat“
Zdroj: náhledový obrázek drezyonline.cz (1) monespacecuisine.com, (2) kuchynsky-drez.cz, (3) blanco-germany.com, (4) (5) franke, (6) Schock
…
Díky za pěkný článek plný zajímavých informací. Při vybírání často narážím i na tectonite dřezy, jako jsou třeba tady: https://eshop-franke.cz/701-tectonite-drezy. Myslíte, že stojí za úvahu? Hlavně se mi líbí ta tmavá barva, ale s granitem si nejsem úplně jistý. :)
Ahoj Jirko,
s tectonite nemám dobré zkušenosti. Důležité je říci že to není granit, je to imitace granitu. Vypadá, ale není. Franke je dobrá volba, mají dobré produkty, ale raději bych volil opravdový granit. Tectonite na mě vždy působil jako náhražka, jak opticky tak fyzicky. Na dotek působí tak nějak plastově. V granitových máte opravdový drcený kámen – podle výrobce v různých procentech obsahu.
Rozumím, moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Neměl jsem představu, že je to více méně náhražka granitu. Hned je nezatratím, ale podobné imitace se mi moc nelíbí. Asi to tedy nakonec vyhraje granit. :)