Doby jednoho centrálního světla na střed místnosti jsou, doufám, dávno pryč. Je to dáno našimi stále se zvyšujícími nároky na osvětlení interiéru, ale také takřka neomezenými technologickými možnostmi. Takže jediné omezení může být představivost a samozřejmě vaše finanční možnosti.
Stavíte-li dům, tak bych vám vřele nedoporučil světla v interiéru odfláknout jedním světlem na místnost.
Světlo je pro psychickou pohodu velice důležité, proto si zaslouží trochu větší péči.
Díky dobře zvolenému, a vhodně umístěnému osvětlení, lze vykouzlit nádhernou atmosféru, anebo také jednoduše celý prostor zabít.
Jestliže se nechcete vystavit riziku nevratných chyb, čtěte dále.
Tak jako vše důležité v interiéru i jednotlivé umístění světel by mělo v ideálním případě vzejít z pera bytového designera. Není moudré jen tak střelit do tmy a říci nad plány „…tady bude přívod pro světlo“, aniž by bylo jasné jak bude světlo velké, kolik bude mít žárovek a jak vydatně bude místnost osvětlovat. Umístění, ale i druh světla vychází z toho, kde přesně budou skříně, postel v ložnici, anebo kde sedačka v obývacím pokoji.
Avšak ne žádná schémata, ale konkrétní typy sedaček a tvary nábytku. A k tomu slouží tak zvané vizualizace nebo 3D návrhy.
Právě na takových vizualizacích uvidíte kompletní vybavenou místnost včetně světelných podmínek jak denních, tak nočních. Všechny tyto návaznosti by za vás měl vyřešit odborník. Pozor, tím odborníkem se nemyslí elektrikář, či tak zvaný sousedský koumes, kteří se většinou uvádí slovy „…žádný strach, tohle dělám už 20 let“. Často nemá tolik potřebný nadhled, nezná novinky a mnohdy současné levnější technologie, jako např. specialista na osvětlení, architekt, nebo bytový designer.

Výrobců, tvarů a velikostí je na trhu až z toho oči přecházejí, při výběru to chce především trpělivost.
Pro ty z vás co mají dost kuráže pustit se do díla sami a dáte přednost si světla vytvořit svépomocí, čeká vás o něco levnější, ale rizikovější cesta k cíli.
V tomto směru je zásadní dobrá informovanost. Je nutné si vytipovat konkrétní světla do konkrétních místností, přesných velikostí a s jasně definovanou svítivostí. Bez toho to nepůjde.
Důkladně se také zamyslete nad již zmíněným rozmístění nábytku a nad vaším fungováním v interiéru jako jedince, páru, či rodiny. Až podle toho dejte pokyn elektrikáři, kde vyvést na strop, stěnu, do podlahy, nebo výklenku přívod pro světlo.
Zde je stručný souhrn doporučení jak na světla v interiéru:
- zjistěte jaké jsou vůbec možnosti osvětlení, jak těch viditelných tak těch skrytých. Možnostmi se rozumí, kde všude mohou světla být umístěna.
- dobře se informujte o svítivosti, aby to v hotovém interiéru nevypadalo jako v solárku, anebo tak, že se někde v rohu bude trápit jedna bludička.
- zjistěte jejich účel, nemám na mysli jen design tělesa, ale například to, zda-li odolá vlhku tak, jak vyžaduje koupelnové osvětlení.
- tvar hraje důležitou roli. Nabídka výrobců je široká, a ne všechna svítidla se hodí zrovna k vám domů. Pokud máte nízké stropy nekoupíte si přece velkou svěšenou kouli, do které budete při každém průchodu tlouct čelem.
- rozmístění je zásadní a zaslouží si nejeden večer nad půdorysem domu nebo bytu. Pokud jsem notorický čtenář, tak je nezbytně nutné mít u sedačky, nebo u postele dostatek světla na čtení.
- snažte se dodržet zvolený styl. To znamená, pokud interiér ladíte například do rustikálního stylu, nebudou moc vhodná moderní nerezová svítidla zavěšená na lankách.
„Přeji vám pevné nervy při výběru svítidel. Nepodceňujte důležitost přírodního nebo umělého světla v budoucím interiéru.
Máte-li chuť, podělte se svými zkušenostmi při výběru světel dole v komentářích“.
„A nezapomeňte bavte se při zařizování interiéru, na výsledku to jde vždy poznat“.
Petr Molek – designer