Co si budeme povídat prázdné stěny nepůsobí nijak přívětivě. Obrazy, plastiky, jistě interiér oživí a dodají mu duši, ale málokdo má na umění buňky.
Děsí Vás představa výběru nějakého kousku ze současného umění? Hledáte něco nového? Tak čtěte pozorně. Ve skutečnosti máte daleko více možností než tušíte.
Možností je opravdu hodně, vybral jsem pro Vás jen ty, které nejsou až tak běžné nebo jsou alespoň něčím zajímavé.
Určitě Vás zaujmou 3D panely. Jsou skvělým řešením i pro rozčlenění opravdu velkých ploch. Dodají interiéru dynamiku a zdím plasticitu. Vyrábějí se z různých materiálů například z měkké pěny, nebo například z přírodního sádrového kompozitu. Ten můžeme zařadit do skupiny „eco- friendly,“ má nízkou tepelnou vodivost, takže ani nepřitahuje tolik prachu! Jsou 100% netoxické a především zajímavé. Není nutné panely obložit celou stěnu jak je tomu na fotografii níže, můžete např. vytvořit jen dekorační pás za televizí.

Pěnové panely za televizí nejen odhluční ložnici, která je za stěnou, ale obývák značně zútulní. Zdroj: panely: fuffo.pl vizualizace: plasterlina.pl
Obdobou 3D panelů jsou porcelánové 3D dekorace. Tyto dvě skupiny jsou si velmi podobné, ale porcelán prostě vypadá lépe. Co je jiné je to, že u porcelánu mnohdy jde o konkrétní motiv např. kapky nebo letadla. Porcelánové dekorace ve vašem interiéru mohou nejlépe zastat funkci uměleckého díla. Na výběr máte od abstraktních tvarů až po ty jasně definované.
Dřevěné obklady nejsou na trhu žádnou novinkou. Modní byly už mnohokrát. Skoro by se dalo říci, že z módy nikdy nevyšly. Není divu, masivní dřevo vždy bude patřit do interiéru. Ovšem čas běží a objevují se i nová zpracování. Obklady mohou být neopracované s kůrou, hrubě opracované s viditelnými čárami po pilovém kotouči, hoblované, štípané, mořené, nebo lakované. Samozřejmě se vyrábí z mnoha druhů dřeva, od jasanu, přes buk až po ořech. Jen si vybrat!
„No jo, ale kdo to bude obkládat, takové pidi špalíky?“ Není třeba mít strach, obklady jsou dodávány jako slepené shluky špalíků, jinak panely. Vše se pak obkládá vedle sebe, panel po panelu. Okraje panelů jsou na ozub, takže nevznikají viditelné spáry. Díky tomu že se jedná o masivní dřevo, je potřeba počítat s tím, že bude vždy rozpínat a smršťovat. Proto se tyto panely většinou nelepí přímo na zeď, ale na sucho se zavěšují na latě, podobně jako střešní tašky. Trochu zručnosti to chce, ale nejde o nic moc složitého.
Plasticitu obkladu můžete ještě více umocnit, když nad nebo pod obklad umístíte osvětlení. Stíny dodají obkladu větší hloubku.
Pokud toužíte po něčem méně sofistikovaném, něčem více hrubějším…na oko „špinavějším“, rozeberte staré palety a vyžilé desky i s dírami po rezavých hřebících nalepte nebo sponkovačkou nastřílejte na zeď. Tvarová i barevná rozdílnost jednotlivých desek vytvoří zajímavou mozaiku. Tento obklad se hodí do industriálních interiérů, ale třeba i kaváren.
Dřevěné obklady dodají vašemu interiéru přírodní ráz, živost a určitě pocit tepla. Dobře se kombinují s přírodním kamenem.
I živé rostliny lze brát jako netradiční dekoraci pro vaši neutěšenou zeď. Tato možnost se nazývá vertikální zahrada.
Obzvláště pokud žijete v bytě a postrádáte kousek přírody. Podrobněji jsem se zelení v interiéru zabýval v tomto článku. Netradiční možnosti zeleně v bytě.
Všechna tato řešení jsou vhodná nejen pro domy a byty, ale například i pro reprezentativní místnosti, nebo firemní zasedačky. Ty většinou také trpí syndromem čisté bílé zdi.
Jestliže patříte do té zručnější části populace a toužíte opravdu po něčem originálním, ne-prefabrikovaném, vámi vytvořeném, lze na zdi vytvořit například vyplétanou mapu světa.
Pokud je pro Vás kladivo na nejvýš nebezpečný nástroj, raději pracujte s perem. Ovšem ne jen tak s obyčejným perem, ale 3D perem. Nakreslete, napište cokoli a nalepte na zeď nebo na skříň.
Namalujte si obrázek, nebo vyhledejte na netu, a nechte si jej vytisknout na talíře. Firem zabývajícím se potiskem takřka čehokoli najdete na internetu desítky.
…..pokud i přes to všechno Vás nenadchla ani jedna z výše uvedených variant, zbývá Vám jediné….
Doufám, že se vám článek líbil a že mu věnujete svůj drahocenný like.
….anebo ho budete sdílet na FB.
Petr Molek – designer