Jedna z prvních otázek, kterou si majitel zákonitě musí položit je “ kolik to bude stát?“. Cena rekonstrukce domu se velice těžko odhaduje. Samotný proces je velkou neznámou do té doby, dokud se do stavby nekopne, neřízne, nebo nesekne. I přes to, se pokusím shrnout faktory, které cenu přestavby domu zásadně ovlivňují.
Stav domu. Je jisté, že dům který není starý a je dobře udržovaný na tom bude lépe než stará, vlhká a sešlá stavba. Na co si dát pozor je již zmíněná vlhkost a také trhliny. To je první ukazatel toho, že stavba byla stavěna nekvalitními postupy. Dále by vás měla zajímat špatná izolace proti vlhkosti, zatékání střechou, shnilé krovy, dřevokazné houby a hmyz, plíseň anebo stavba v sousedství, která poškodila dům atd.
Velikost domu. Malý domek pravděpodobně zrekonstruujete levněji a rychleji než rozsáhlý statek. Pokud budete rekonstruovat svépomocí a jen o víkendech, tak myslete na čas, jinak řečeno abyste se také hotového domu dožili.
Dispozice interiéru. Současné bydlení má jiné nároky než například před 50 lety. Dříve se velice často dělaly samostatné kuchyně a obývací pokoje. V současnosti se tyto dvě místností dělají jako jedna spojená. Myslete na to při výběru domu, který chcete rekonstruovat. Je to vůbec možné ze statického hlediska? Kolik Vás bude stát vytvořit průchod a udělat překlad nebo zrušit celou stěnu?

V tomto prvorepublikovém bytě lze vykouzlit z pokoje pro služku koupelnu a kuchyň spojit s obývákem.
Skrytá nebezpečí. Není výjimkou, že v novém domě naleznete poklad. Bohužel jen v podobě hlíny přímo pod podlahou, zarostlé vodovodní potrubí nebo starého skrytého nepoužívaného komínu. Je dobré se zeptat, zda-li něco podobného i ve vašem budoucím domě není. Jedna věc je ta, zda-li Vám to prodávající sdělí a druhá jestli Vám například dovolí vytrhnout prkno z podlahy.
Výše zmíněné tak nějak zvládne i laik při prohlídce domu. Pokud jste po první nebo druhé prohlídce nemovitosti stále optimistou, doporučil bych odbornější pohled na celou problematiku.
Odborný odhad. Architektovi nebo stavebnímu inženýrovi popíšete vaše přání co byste rádi s domem udělali, jak by měl vypadat ve finále, a on ze svých dlouholetých zkušeností (pokud je má) Vám rekonstrukci odhadně. Jak sám název napoví, je to odhad, čili žádná přesná metoda založená na výpočtech, ale spíše na citu a zkušenostech z jiných rekonstrukcí.
Nabídka stavební firmy. Jakmile budete mít projekt rekonstrukce a návrh interiéru od bytového designera, můžete oslovit stavební firmy. Bez jednoho ani druhého se neobejdete, jelikož jak projekt, tak i návrh interiéru určují rozsah rekonstrukce a to konkrétně. Nic obecného. Následně stavební firma přesně zjistí, co má vlastně cenit. Doporučil bych vypracovat cenovou nabídku položkově, ať můžete srovnávat jednotlivé operace nebo materiály. Z jedné obecné ceny nic nevyčtete.
Závěrem je důležité říci, že i přes splnění výše uvedeného stále to bude více méně odhad a připravte se na překvapení. Rekonstrukce není jako stavět novostavbu, tam je to jasné, nebo alespoň mělo by být :)
Může se stát, že Vám odborník nedoporučí rekonstrukci kvůli stavu domu. Pak je lepší v sobě zapudit citovou vazbu k místu a k samotnému domu a raději jej zbourat.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mnoho happy-endů s totální rekonstrukcí svépomocí jsem nezažil…..pokud ale máte rádi dobrodružství, s chutí do toho :)
„Máte-li chuť, podělte se svými zkušenostmi při rekonstrukci vašeho domu dole v komentářích“.
Petr Molek – designer