Koupelna nemusí vždy sloužit svému primárnímu účelu, čili poskytnout zázemí pro očistu těla, ale čím dál častěji je využívána i pro očistu ducha.
Stává se tak místem pro relaxaci a z obyčejných koupelen se stávají domácí wellnessy. V takové koupelně tak nezřídka kdy nalezneme prostorné vířivky pro čtyři a více osob, zabudované reproduktory do stěn samotného těla vany, příruční bar, nebo stmívatelné náladové osvětlení. Výrazným prvkem je většinou vana, umístěna uprostřed místnosti, jako přirozená dominanta. Z klasického sprchového koutu velikosti plivátka, je rázem prostorná multifunkční kabina připomínající přístroj pro cestovaní v čase. Design nábytku spíše připomíná obývací sestavu. Závisí jen na vás jaký styl je vašemu srdci blízký.
Poslední průzkumy však ukazují, že i když nás fascinují moderní technologie, stále se nám nejvíce líbí návrat ke kořenům. Tyto skryté emoce se většinou projeví tak, že chceme prostornou koupelnu s výhledem, či dokonce výstupem přímo do zahrady. Chceme velká okna, přírodní kámen a masivní dřevo kam jen oko dohlédne.
V koupelně jsou tak čím dál častěji využívány masivní dřevěné podlahy, anebo alespoň jejich nenasákavé imitace. Pokud zdi obložíte přírodním kamenem koupelna rázem působí útulným, až jeskyním dojmem.

Obklady i podlaha v imitaci dřeva. – Zdroj: (2)
Nejen zvolené materiály jsou důležité, přeci jen trochu těch technologií to chce. Klíčovou a často podceňovanou roli, nejen v koupelně, hraje osvětlení. Nepodceňujte proto dobré rozmístění a dostatečnou svítivost. Ať už jsou to koupelnové stálice – bodovky, nebo relativně nové, led diodové pásky. S těmi lze podsvítit spodní hranu zavěšených skříněk, nebo je použít jako skryté osvětlení za zrcadlem.
Dostatek světla do koupelny dodá pocit tepla, bezpečí a tolik požadovaného útulna.
Doporučení tedy zní, věnujte koupelně patřičnou pozornost. Není to jen dlažba a obklad a sanita. Koupelna je většinou druhý nejdražší prostor v domě po kuchyni. Tyto dvě místnosti také bývají nejkomplikovanější na vytvoření. Proto je dobré těmito místnostmi začít při navrhování celého interiéru.
Promyslete vše důkladně dopředu, ať už se jedná o rekonstrukci staré, nebo výstavbu nové koupelny. Budete k tomu jistě potřebovat řadu hodnotných informací a dobře formulovaných rad.
Doufám, že to vše naleznete v této rubrice a v navazujících článcích zabývajících se tématy, jako jsou: …věčné dilema, sprchu či vanu? … dvě umyvadla, nebo stačí jedno? …umístit pračku do koupelny? …výhody koupelny s přístupem z ložnice, …pořídit bidet?, …patří urinál (pisoár) do domácí koupelny, …čím nahradit obklady? … jak zútulnit koupelnu?
Pokud máte jiné koupelnové téma, které vás zajímá, napište mi dolů do komentářů.
Pokusím se vám na ně co nejdříve odpovědět.
Přeji vám, abyste vytvořili „božskou koupelnu“ ať už za pomoci odborníka, nebo svépomocí.
autor: Petr Molek – designer
www.ockodesign.cz
Zdroj: (1)+úvodní) Scavolini, (2),(3) LosKachlos, (4) Decoist, (6) Haybert
…