Návod jak vymalovat nebo vytapetovat jako profesionál.

Dřív nebo později se většina z nás setká s výstavbou, nebo rekonstrukcí svého bydlení. S největší pravděpodobností budete hned na začátku přemýšlet právě o výmalbě, tapetách a tak nějak o celém barevném konceptu interiéru. Katalogy a vzorníky jsou plné inspirací a vše vypadá zdánlivě jednoduše, avšak základní postupy, které je potřeba dodržet vám můžou zjednodušit vaše úsilí.
Zde si můžete přečíst jak na to.

jak vymalovat, jak vytapetovat

Pigment který je součástí barvy.


JAK VYMALOVAT

1. Na začátku je důležité, jestli chcete stěny jen přemalovat, anebo jde o úplně první nátěr. Pokud chcete přemalovat stávající nátěr, je vhodné vědět, kolik jich tam bylo před tím. Příliš mnoho vrstev nátěru by mohlo dělat problémy. V takových případech je třeba, bohužel, omítku oškrabat.

jak vymalovat zeď,jak tapetovat,zařízení interiéru,krásné interiéry,výmalba pokoje, tapetování svépomocí

Nejsme neomylní, proto je dobré vše zakrýt proti případnému ukápnutí barvy.

2. Asi není potřeba radit, že než začnete vůbec něco malovat, je vhodné veškerý nábytek přemístit do středu místnosti a zakrýt malířskou fólií. Jakmile budete mít hotovo, zakryjete i samotnou podlahu. Použijte buď zmíněnou fólii, nebo kartony. Výhoda malířské folie je ta, že má lepící okraj. Ze zdí a stropů odstraňte prach, pavučiny a jiné nečistoty. Ty části stěny, které natírat nechcete (lišty, okna, dveře, vypínače, zásuvky,..) doporučuji oblepit papírovou páskou. Znatelně vám to usnadní následný úklid.

 

3. Pokud stěna obsahuje menší nerovnosti, praskliny nebo díry, vyrovnejte je výplňovým materiálem (sádra, sádrový tmel).

4. Dalším krokem by měl být základní nátěr penetrací. To je velice často opomíjená operace. Zlepší savost omítky, pomůže sjednotit odstín a může mít další podpůrné vlastnosti např. protiplísňové. Penetrace není nutná, jestliže jste ji použili už minule. Každopádně, není to položka, která by vám rozhodila rozpočet a vyplatí se ji použít.

5. Máte-li přípravu hotovou, můžete se vrhnout do samotného malování. Barvu před použitím dobře rozmíchejte a nanášejte rovnoměrně. Doporučuji použít malířskou mřížku, díky níž se barva rovnoměrně rozprostře po válečku. Výmalbu začínejte vždy od stropu. Pokud by vám náhodou „ujela ruka“ a nějaká barva stekla, je jednodušší ji přemalovat než odstraňovat a doufat, že vám na už hotovém nátěru neudělá skvrnu.

jAK VYMALOVAT, JAK VYTAPETOVAT, JAK NA INTERIÉR, RADY DESIGNERA, JAK REKONSTRUOVAT, design interiéru

Radost z výsledku pak bude odměnou.

Nejprve nedotahujte barvu až do krajů. Hrany a ostré přechody malujte plochým štětcem,
velké plochy natírejte válečkem.
Barvu nenechávejte zaschnout. Začněte klidně nepravidelnými tahy, ty pak vyrovnáte těmi pravidelnými a rovnými. Každá barva má samozřejmě trochu jiné vlastnosti. Například tmavší odstíny bývají náročnější než světlejší. V případě, že se vám nepovede udělat pěkná jednolitá plocha je třeba aplikovat další vrstvu. Obecně jsou u většiny běžných interiérových odstínů doporučeny dvě vrstvy nátěru.


Důležité:
každý nátěr musíte nechat dokonale vyschnout. Jak dlouho najdete na obale barvy, pokaždé se uvádí něco jiného.

Vymalovat si stěny a strop opravdu není nic těžkého. Jde jen o to, jestli máte dostatek času na celý proces, ale i na úklid. Zjednodušeně lez říci, že jde jen o čas a minimální zručnost. 

To ovšem neplatí pro tapetování, u něj je dobré mít nějaké zkušenosti a být manuálně zručný. Bez toho to nepůjde.
Jestli jsem vás předchozí větou neodradil, mám pro vás několik rad jak se do tapetovaní pustit sami tak, aby výsledek byl perfektní :)

JAK VYTAPETOVAT

1. Stejně jako u výmalby je potřeba uklidit celý prostor, anebo kolem tapetované zdi vytvořit dostatečný manipulační prostor. Pokud na zdi už tapety máte, je lepší je odstranit, nelze totiž říci co se pod nimi skrývá a co zákonitě vystoupí na povrch až budete mít vše hotovo. Vodní nebo rezavé skvrny umyjte,mohly by později prosáknout skrz nové tapety.

2. Stejně jako u malování, odstraňte praskliny a díry ve zdi. Mohlo by se stát to, že až budete tapetu třít při lepení na zeď, tak by se nezatmelená prasklina mohla vyrýsovat až na povrch.

3. Nakupte si tapet o něco více než jste si vypočítali. Budete je potřebovat na případné opravy a přesahy. Obzvláště zrádné jsou vzorované tapety. Navazováním ornamentu můžete přijít o dost tapet protože bude větší prořez. Dokupovat je dodatečně může být problém, nemusí být již na trhu.

4. V současnosti se tapety vyrábějí z více materiálů a každý má jiné vlastnosti a ceny, myslete na to při výběru lepidel. Máte dvě možnosti jak se dají tapety lepit. Buď s přesahem nebo bez něj. Obě varianty mají svoje specifika. U vzorovaných tapet, kde je třeba dodržet návaznost ornamentu máte většinou jen jednu možnost, a to bez přesahu, „ na sraz“ nebudete je překládat přes sebe. Pokud tapeta vzor nemá a tuto návaznost není třeba držet, máte na výběr obě možnosti.

jAK VYMALOVAT, JAK VYTAPETOVAT, JAK NA INTERIÉR, RADY DESIGNERA, JAK REKONSTRUOVAT, design interiéru

Typický případ rozšklebené, nepodmalované a nenavazující tapety.

Důležité:
jestliže se chystáte lepit bez přesahu, nastříhejte si pruhy asi o deset cm delší. Budete tak mít šanci je ještě posunout, pokud by jste se netrefili na vzor přesně.
U lepení „na sraz“ je třeba si dát pozor na barvu podkladu. Jestliže máte stěnu odlišné barvy než jsou tapety, doporučuji ji podmalovat barvou která je na tapetě jako podkladová. Při nerovnosti zdí, anebo nepodařeném navázání by spáry tzv. „svítit“.

5. Nenatírejte lepidlem příliš mnoho tapet najednou a počítejte s tím, že změkčování (nacucání :)) bude tak deset minut trvat. Lepidlo nanášejte od středu ke krajům. Pokud jste perfekcionista a chcete aby všechny pruhy tapet byly opravdu svislé, měl by se první pruh srovnat pomocí olovnice.

6. Začněte v rohu místnosti na straně s oknem. Tapetovacím kartáčem tlačte na stěnu od středu tapety směrem ven. U vzorovaných tapet je třeba, aby se přesah napojil co nejpřesněji na vzor. ( Ještě před lepením si můžete vyzkoušet na zemi jak by měly navazovat.) Pokud by se navázání nepodařilo, bude vás nepřesnost celou dobu životnosti tapety štvát a věřte, že každý příchozí si toho už z dálky všimne.

jak vymalovat, jak vytapetovat

Ornamentální tapety lze použít v kterékoli místnosti, je to otázka vkusu.

Přeji vám pevnou ruku při lepení tapet a dobré oko při výběru barvy pro výmalbu.
….a máte-li chuť, podělte se svými zkušenostmi, při výmalbě či tapetování, dole v komentářích.

 

Petr Molek bytový designer small

Petr Molek  designer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*