Ostrůvek v kuchyni je prostě pohoda. 6x „pro“ proč si pořídit ostrůvek.

Před nějakým časem jsem četl článek v nejmenovaném magazínu o bydlení, kde se redaktorka vášnivě rozepsala o problematice uspořádání kuchyně.
V textu bylo vysvětleno jak Architekti a Designéři bezhlavě navrhují ostrůvek v kuchyni, a jak je tato dispozice po všech stránkách nepraktická.
Trochu mě zamrzelo, že chyběla objektivita a několik „pro“, proč chtít ostrůvek. Proto si je níže pročtěte a rozhodnutí je pak na vás.

Rustikalni kuchyně, zvyseny kuchynsky ostruvek, petr molek interiérovy designer

Rustikální kuchyně se zvýšeným barovým sezením. Tato varianta je vhodná pro prostorný interiér, pro větší kuchyni.

 1. Ostrůvek se většinou umísťuje do společných prostor kuchyně a obýváku a stává se tak optickým děličem obou částí. Spolu s ostrůvkem je možné vytvořit bar.
  Avšak nedoporučoval bych zvýšený barový pult.
  Pokud jste se jednou rozhodli, že budete mít kuchyň spojenou s obývákem, nedělte je něčím tak dominantním jako je zvýšený bar. 
 2. Ostrůvek lze využít jako snídaňový pult. Ne každému je příjemné v raním shonu usednou k jídelnímu stolu. Proto je příjemné mít u ostrůvku snížené barové židle, a protaženou pracovní desku přes okraj ostrůvku. Tento přesah poslouží jako prostor pro nohy při usedání, a místo kam následně zasunete barovky, aby nepřekážely.
 3. Mohou k vám přisednout děti a sledovat jak vaříte.
petr molek, ostrůvek v kuchyni, jak navrhnout interiér, ockodesign

Kuchyňský ostrůvek s barovým sezením, nezvýšená varianta.

 

Samostatnou kapitolou je umístění vaření v ostrůvku. Není to nic neobvyklého, nebo zásadně drahého.

 1. Prvním důvodem proč rád navrhuji varnou desku do ostrůvku je to, že ten kdo právě vaří, je účastníkem veškerého dění jak v kuchyni, tak i v obývacím pokoji. Jinak řečeno nestojí zády k návštěvě, anebo k partnerovi který zrovna relaxuje na sedačce v obýváku.
 2. Běžný scénář. Připravujete chutnou krmi svým malým ratolestem, a ony si hrají na koberci před televizí. Stačí jen hodit očkem a máte přehled.
  A ne se stále, tak trochu schizofrenně, ohlížet přes rameno, zda-li si Petříček zrovna nestrká pastelku do nosu , anebo vám nepřetékají těstoviny.
 3. Pokud místo malého roztomilého Petříčka, máte doma pubertálního klacka poslouchajícího Death-metal ve svém pokoji, můžete při vaření pohodlně sledovat alespoň svůj oblíbený seriál v televizi.


svycarska-prazkaolomouc-moderni-kuchyne-jak-navrhnout-kuchyn-designove-obyvaci-bytovy-designer-praha-olomouc-brno-petr-molek-designer
Petr Molek designer-jak navrhnout kuchyň 7

 

10 Petr Molek bytový designer. Interiérový architekt Praha, 3D návrhy rezidencí, Moderní kuchyně, designové interiéry, jak navrhnout, jak rekonstruovat, interiér design, betonová

 

„Chcete-li dostávat nové informace do mailu, zaregistrujte se k odběru newsletteru vpravo nahoře“.

„…a nezapomeňte na to nejdůležitější, bavte se při zařizování interiéru, na výsledku to jde vždy poznat“

petr molek profile3

Petr Molek  designer

One Reply to “Ostrůvek v kuchyni je prostě pohoda. 6x „pro“ proč si pořídit ostrůvek.”

 1. Měla jsem kuchyň s rozdělením dřezu a varné desky uličkou – už nikdy! Nepraktické na přebíhání, otáčení, přenášení, pokápávání podlahy, občas padání přenášených věcí… Pokud ostrůvek, tak se dřezem, pracovní plochou a varnou deskou. ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*