Romantický provensálský styl a jeho tajné ale….

Objevte nádhernou harmonii a útulnost provensálského stylu a vytvořte si doma romantickou atmosféru francouzské Provence.
Typické pro tento styl je barevné lazení výmalby do levandulové, šeříkové, modré a bílé, ale i tlumené pastelové zelené. V interiéru pak použitím přírodního dřeva a kamene. Na nábytku se objeví vetšinou ve formě bíle natřeného patinovaného nátěru.

Útulný romantický interiér s příjemnou atmosférou - Zdroj: očkodesign.cz

Útulný romantický interiér s příjemnou atmosférou – Zdroj: očkodesign.cz


Toho lze docílit nákupem starého nábytku ve specializovaných obchodech, anebo si jej můžete nechat vytvořit na zakázku. Výrobce jen dodrží při výrobě typické tvary nábytku a povrch následně napatinuje. To není v současnosti nic neobvyklého, nicméně je důležité k tomuto tématu říci pár slov.
Velice často čtu články jak snadné, ale především levné, je tento styl vytvořit. Snadné možná, ale levné zrovna ne.
Levný jen pouze tehdy, pokud jste zručný hračička, anebo domácí kutil se spoustou času. Pak vás také musí bavit shánět staré kusy nábytku po půdách, či antikvariátech, a přetírat je slonovou kostí a bílou barvou. A abyste dosáhli autentického vzhledu zestárlého nábytku, musíte se naučit patinovat jako staří mistři. I pro další techniku, typicky rozpraskaného nátěru, je potřeba získat dostatek informací o vlastnostech barev a hlavně zkoušet a patlat…a zkoušet a patlat… :)

Kuchyň v provence stylu

Kuchyň mírně inspirovaná Provence stylem – Zdroj: očkodesign

Nechci vás odradit od tohoto hezkého stylu, ale je potřeba se na něj připravit.
Pokud tedy nejste domácí kutil, který nepočítá hodiny strávené v garáži, nezbude vám nic jiného než si nechat tento specifický nábytek vyrobit na zakázku. Ale pozor, rustikální, provensálský či jinak zdobný styl, je relativně složitý na výrobu a díky tomu značně náročný pro vaši peněženku.
Takže, chcete-li perfektně sjednotit kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, je potřeba počítat s většími financemi na výrobu, než jak by tomu bylo např.u moderního, nebo minimalistického stylu.

provensálský styl,skandinávsý styl,provence kuchyně,3D návrhy,očkodesign,jak zařídit byt

Provensálský, skandinávský, anebo rustikální styl? Všechny styly mají jedno společné. Nejsou levné. -Zdroj: očkodesign.cz

Za dlouhá léta mé praxe interiérového designera, jsem navrhl mnoho interiérů v tomto stylu, a musím říci, že ho mám velice rád. Ale jakmile došla cena od výrobců nábytku, zákazník většinou na cenovou nabídku koukal v němém úžasu.
Opravdu vás nechci odrazovat, jen vás chci ušetřit trpkého zklamání dříve než se pro tento styl nadchnete.
Řešením takové patové situace by mohla být tak zvaná „inspirace“ příbuznými styly, jako je skandinávský, rustikální a již zmiňovaný provensálský. „Heuréka, a máme vyhráno :) „

 

Kuchyň v rustikálním venkovském stylu. Zdroj: očkodesign.cz

Kuchyň v rustikálním venkovském stylu. Zdroj: očkodesign.cz

provence kuchyň-provensálský styl-petr molek

Kuchyň s patinovanými dvířky – Zdroj: očkodesign

V praxi by pak interiér mohl vypadat takto. Kuchyň si necháte vyrobit v provensálském, třeba i patinovaném stylu, a vhodně jej doplníte levnějšími kousky nábytku skandinávského stylu, který například pořídíte v Ikea.
Pak už jen chybí drobnosti, jako je např. starý stoleček pod kytky od babičky, nebo hodiny po dědovy. Dohromady tak vytvoříte interiér v útulném „romantickém stylu“.

Koupelnu v provensálském stylu? Článek je →…zde.

„Pokud se vám článek líbí, klikněte na: „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli na facebooku. Chcete-li dostávat nové informace do mailu, zaregistrujte se k odběru newsletteru vpravo nahoře“.

„Bavte se při zařizování interiéru“

petr molek profile3

Petr Molek  designer
www.ockodesign.cz

2 Replies to “Romantický provensálský styl a jeho tajné ale….”

  1. Dobrý večer, chtěla bych poradit v obývacím pokoji mám podobnou sestavu (dělanou na míru) v mahagonové barvě, jako je LIATORP ( pouze v bílé ) z OD Ikea. Obývací pokoj mám vymalovaný na bílo a dubové parkety. Chci koupit novou sedačku, křesla v barvě červené. Doporučujete ? A jakou barvu koberce, pod konferenční stolek ? Uvažuji o béžové..Schvalujete ?
    Děkuji za odpověď a přeji pěkný večer
    Vyhlídová M.

    • Dobrý den paní Vyhlídová,
      abych Vám mohl odpovědět, potřebuji trochu více informací. Zašlete mi prosím pár fotek pokoje na e-mail, popř. mi zavolejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*