Soukromá oáza jménem střešní zahrada. 8 výhod živé zelené střechy.

Když vám kamarád co zrovna staví dům řekne, že by chtěl zelenou střechu, asi nebude mít na mysli zelené střešní tašky. Bude to nejspíš střecha s živým porostem.
I když zrovna nejste zapálený eko-hipík, zelená střecha se vám jistě bude líbit. Jaké má výhody a nevýhody se dočtete v tomto článku.

Zelená střecha může mít mnoho podob, od trávou porostlé střechy garáže, až po střechu s užitnou živoucí zahradou s trávníkem, stromy a třeba i grilovacím přístřeškem.

střešní zahrady

Střešní zahrada jako přidaná hodnota domu. Další prostor pro život.   Zdroj : (1)

K pořízení takové živé střechy vás nutně nemusí vést bohulibá myšlenka, že chcete ochladit zeměkouli, ale mnohem sobečtější pohnutky.

Jednou z nich je ušetření energií. Základem pro nízkou energetickou náročnost jakékoli budovy je hlavně úsporný obvodový plášť. Zelená střecha výrazně ochlazuje budovu v letních měsících a v zimních jí zase neuniká tolik tepla. Zelená střecha vám také ochrání hydroizolační vrstvu před extrémními podmínkami jako je žár slunce anebo třeba před krupobitím.

zelené střechy gree petr molek

Zelená střecha neznamená vždy zahradu. zdroj: (2)

Na první pohled zřejmou výhodou je esteticky vyšší kvalita budovy. Zelená střecha prostě vypadá super a jen málokdo řekne, že by jí nechtěl, že se mu nelíbí.
Zelené střechy vytváří lepší místo k životu, zeleň zvlhčuje prostředí, plasticita rostlin snižuje hlučnost, snižuje se prašnost okolí, zadržuje vodu takže obecně vylepšuje mikroklima.

Živoucí zelená střecha zadrží srážkovou vodu a zlepší vzduch.   návrh a vizualizace: očkodesign.cz

Dalším získaným benefitem je větší prostor pro člověka, lépe využijete stavbu když využijete střechu. To platí dvojnásob pro městskou zástavbu, kde se každý využitelný centimetr počítá a kdo by právě ve městě nechtěl mít svůj zelený plácek na grilovačku nebo bazének pro děti.

očkodesign střešní zahrady green roof

Střešní zahrada. Foto: Petr Molek

očkodesign střešní zahrady green roof

Střešní zahrada. Foto: Petr Molek

Ale jak to tak bývá, nic není jednoznačné, jsou tu i nějaké nevýhody, které je třeba zmínit.
První z nich je větší zatížení střešní konstrukce. Například taková intenzivní zelená střecha má výšku od 260 do 450 mm. To v praxi znamená, že se živé střešní zahrady velice těžko budou vytvářet na již postavené budově. Jinak řečeno na takovou zahradu musíte myslet ještě když máte dům na papíře.
Další faktor který odradí budoucí obyvatele domu od zahrady na střeše je relativně vysoká pořizovací cena. Je třeba počítat s již zmíněnou zesílenou skladbou střechy a lepší hydroizolací než je běžné. Také je nutné počítat s automatickým systémem udržující zelenou střechu v kondici.

zelené střechy petr molek

Kvetoucí střecha. zdroj :(3)

Naštěstí výhody zelených střech výrazně převažují, tak proč je nezmínit ve stručném výčtu:

  • ochrana hydroizolace proti UV záření, větru, kroupám, mrazu
  • zadržování vody v zelené střeše ulehčí kanalizaci
  • snižuje hlučnost
  • tepelná stálost v domě – tepelný komfort v zimě, ochrání proti horku v létě
  • vhodné prostředí pro faunu (divoké včely a motýly) a flóru (trvalky, byliny, keře)
  • další prostor k životu, který člověk využije
  • zlepšuje kvalitu okolního vzduchu – kvalitní mikroklima
  • střešní zeleň je výborný estetický prvek

Ať už zvolíte jakýkoliv typ střechy, intenzivní střechu, střešní zahradu, přírodní nebo retenční střechu, vždy to bude užitečné a pěkné.

Petr Molek bytový designer small

Petr Molek  designer

 

 

Zdroj: (1) pinterest/tribú (2) (3) pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*