Ať už rekonstruujete starou nebo stavíte novou koupelnu, s největší pravděpodobností si tuto otázku určitě položíte. “ Je lepší vana nebo sprchový kout? „ Hned na začátku je dobré říci, že pokud máte dostatečné místo v koupelně, pořiďte si obojí. Samostatný sprchový kout i samostatná vana mají své jedinečné přednosti, které jistě oceníte. Tento článek je spíše pro ty z vás, co máte relativně malý prostor pro koupelnu, a musíte se rozhodnout pro tu, či onu variantu. Zde je několik rad, či spíše témat k přemýšlení, které často řeším se zákazníky před návrhem koupelny. Konečné rozhodnutí je nakonec vždy na vás.
Začneme vanou. Jen zlomek populace používá ke každodenní hygieně, mytí v napuštěné vaně. Většina z nás používá častěji sprchu než vanu. Každodenní koupání ve vaně je neekonomické a neekologické, kvůli vyšší spotřebě vody.
V tomto směru vedou rohové vany. Pokud je rohová vana v kombinaci s vířivkou, tak počítejte s vyšší pořizovací cenou, s velkou spotřebou vody, s horší údržbou kvůli tryskám, ale i s její vysokou hlučností. Zapnutá vířivka dokáže pěkně znepříjemnit odpočinek v obývacím pokoji.
Argumentem proč si pořídit vanu jsou děti. Ty vanu prostě milují. Takže mé doporučení zní, pokud vanu tak klasického tvaru a bez trysek. Mít pouze vanu bez samostatné sprchy je komfort který si můžete dopřát pouze tehdy, pokud máte dvě koupelny v domě. V jedné pouze vanu v druhé sprchový kout.
Pokud se chcete sprchovat ve vaně je dobré myslet na to, že i kvůli běžnému každodennímu sprchování budete muset překonávat bariéru. Ač se to nezdá, překračování vany je velice nebezpečná operace a často vede k úrazům a to nejen u starších osob. Zvolíte-li variantu sprchování ve vaně, připravte se na relativně nevzhlednou zástěnu, která zabraňuje tomu, aby voda stříkala všude po koupelně. Tato kombinace je kompromis a jako takový není dokonalý. Ale pokud chcete vanu i sprchu na malém prostoru, tak je to jediná možnost.
Ekonomičtější a ekologičtější je sprchování. U této varianty je menší spotřeba vody oproti napuštěné vaně. Také nepřekonáváte nebezpečnou bariéru. Ovšem komfort, který vám poskytne vana, vám sprcha nenabídne. Kdo si rád „poleží“ a nezáleží mu spotřebě vody, tak pro něj je vana jako stvořená. Kdo žije spíše hektickým způsobem života a údržbu tělesné schránky bere spíše jako něco nezbytného, tak pro vás je výhodnější samostatný sprchový kout.
Tato rada se bude zdát banální, ale pokud rekonstruujete sami může se stát, že na něco jednoduše zapomenete. Je toho hodně na co myslet a něco prostě unikne. Pak není na koho nadávat, jen sám na sebe. Zde je.
Pokud trváte přeci jenom na rohové vaně do opravdu malého prostoru jako je například již zmíněný panelák, musíte také myslet na to, že s ní musíte projít dveřmi do bytu a následně do koupelny. Potom se s ní vytočit v malé chodbičce.
V panelácích se to mnohdy řeší tak, že se prostě donese rohová vana a kolem ní se obestaví jádro.
Chystáte se na přestavbu nejen bytového jádra, ale celého bytu? Tomuto tématu se budu věnovat ve své nové e-knížce “ jak chytře a levně zrekonstruovat celý byt „, který bude opět ke stažení na těchto stránkách.
„Doufám, že vám informace obsažené nejen v tomto článku pomohou se správně rozhodnout. Pokud byly pro vás užitečné, dejte článku palec nahoru anebo jej sdílejte.“
„Přeji krásný výsledek a bavte se při tvorbě nového interiéru.“
autor: Petr Molek – designer
www.ockodesign.cz
.