Zařizujete nový byt od developera? 4 Kroky jak navrhnout byt a co si pohlídat.

Developer, je velice zjednodušeně investor, který staví domy. A pokud postaví zrovna obytný dům a vy v něm chcete byt, měly byste si pohlídat níže uvedené kroky.
Většina developerů umožňuje zákaznické úpravy bytů. Startovací meta jsou takzvané „standardy“. To je v podstatě výpis toho, co v bytě budete mít, až vkročíte do hotového bytu. Developeři se liší tím, kolik vám toho dovolí a jak vám budou chtít vyjít vstříc.
U většiny z nich máte na výběr z několika dekorů podlah, interiérových dveří a například obkladů v koupelně. U těch lepších si můžete vybírat i ze zařizovacích předmětů do koupelny.
Avšak u těch nejlepších můžete hýbat s nevyhovujícími příčkami, dveřmi, nebo dokonce i s okny. Ale posouvat okna, tak to je opravdová výjimka. Tyto možnosti jsou odvislé spíše od tvaru budovy, než od vstřícnosti developera.

ROKYCANOVA

Ilustrační foto rezidence Rokycanova — Zdroj: novostavby-olomouc.cz

Krok. 1
Zjistěte jaké konkretní možnosti změn máte

Pokud chcete vše výše zmíněné, ale developer vám to neumožní máte dvě možnosti. První je – nechat si odečíst standardy a vše si udělat vámi sehnanou firmou. Druhá možnost je – vše nechat udělat developera, započíst standardy a navýšit je o vaše požadavky.
Určitě bych doporučoval variantu „cena standardů + vaše navýšená přání“ .
Varianta, že se odečte celý standart a vy dostanete byt v podstatě jako „hrubou stavbu“ moc nefunguje. Alespoň zkušenosti zákazníků hovoří jasně. Ceny, za které nakupují velké stavební firmy, jsou jiné než za které budete nakupovat vy. Tím pádem byste byli ztrátoví.
Pozor! Také je důležité zmínit, že pokud bude vše zastřešovat jedna firma, tak v případě neshod se budete hádat jen s jednou firmou. Tak tomu není pokud developer dělá půlku a druhou vaše firma. Tak vzniká třecí plocha a při problému od toho dávají ruce pryč. Jak jeden, tak druhý. Vymlouvají se jeden na druhého a nikdo nechce nést zodpovědnost.

designová kuchyň,moderní obývák, rezidence wellnerova švýcarská15

Návrh interiéru rezidence Rokycanova — Zdroj: očkodesign

kuchyňský ostrůvek, designová kuchyň,moderní obývák 2

Návrh interiéru rezidence Rokycanova — Zdroj: očkodesign

kuchyňský ostrůvek, designová kuchyň,moderní obývák 1

Návrh interiéru rezidence Rokycanova — Zdroj: očkodesign


Krok.2
Uspořádejte si byt na míru

Jakmile developer řekne „….ano můžete mít tyto dveře,….ano můžete si posunout toto okno…ano můžete spojit záchod s koupelnou“ tak se může překreslit půdorys přesně dle vašich přání. Pokud jste fanda 3D softwarů a už máte nějaké zkušenosti s navrhováním bytů, můžete se o to pokusit sami. V opačném případě oslovte bytového designera.
V této fázi máte takřka nepopsaný list papíru a můžete začít tvořit.

novechabry.cz

Ilustrační foto Byty Nové Chabry — Zdroj: novechabry.cz

Krok.3
Zaměřte se na to, co je pro celý byt společné

Až bude jasné rozmístění oken, dveří, příček a radiátorů, řeší se obecnější věci, které budou shodné pro celý interiér. Zatím si nemotáme hlavu s ničím jiným, než jaká bude podlaha a jaké budou interiérové dveře. Až později se řeší jednotlivé vybavení místností.
Pokud bych vám měl něco doporučit, tak bych podlahy udělal v celém bytě stejné, vyjma koupelny a záchodu. Tento fígl vám opticky zvětší byt a působí to harmonicky. Ne jako vzorkovna podlahového centra, kde v každém koutě je jiný dekor. A interiérové dveře? Také všude stejné. Výjimkou jsou pak přetíratelné dveře, ale o tom zase až jindy.

rezidencemodranka.cz MODŘANKA

Ilustrační foto rezidence Modřanka — Zdroj: rezidencemodranka.cz

Krok.4
Postupujte systematicky pokoj po pokoji

Ano, až teď je pravý čas. Nyní se dostáváme do fáze, kdy vybíráme konkrétní zařizovací předměty do koupelny. To kde bude stát kuchyň a kde budou hlavní úložné prostory (skříně).

Hierarchie důležitosti řešení pokojů je následující:

1. kuchyň (a obývák pokud je spojen s kuchyní)
2. koupelna
3. dětské pokoje
4. ložnice
5. ostatní

Proč nejdříve kuchyň, nebo koupelna? Jelikož zaberou při návrhu nejvíce času a bohužel vás také nejvíce budou stát. Také proto, že řemesla se vás na tyto místnosti budou v průběhu stavby vyptávat jako první. Jakmile bude hotová hrubá stavba začnou dotazy elektrikářů a vodařů. A jako první po vás budou chtít rozvody do těchto místností. Ty vychází z konkrétních návrhů rozmístění nábytku v kuchyni, nebo sanity v koupelně. Kde bude klozet nebo bidet, kde bude přívod pro myčku a odpad pro dřez. Rozhodně nedoporučuji poslechnout stavbyvedoucího „..uděláme to univerzálně a kuchyň se pak přizpůsobí, oni si s tím truhláři poradí „. Jednoduše neporadí, resp. poradí, ale vy budete muset zásadně slevovat ze svých požadavků a přání.

Ilustrační foto Holandská čtvrť — Zdroj: holandska-ctvrt.cz

AutoSave_Holaňová-Blumenschein benátský štuk vize 2

Návrh interiéru Holandská čtvrť — Zdroj: očkodesign

Návrh interiéru Holandská čtvrť -- Zdroj: očkodesign

Návrh interiéru Holandská čtvrť — Zdroj: očkodesign

AutoSave_Holaňová-Blumenschein benátský štuk vize 6

Návrh interiéru Holandská čtvrť — Zdroj: očkodesign

Návrh interiéru Holandská čtvrť — Zdroj: očkodesign

Shrnutí toho co bych doporučil:

  • nejdříve zjistit možnosti úprav stavby (posuny příček,dveří, oken, radiátorů)
  • navrhnout na hotovo půdorys ( kde bude výše zmíněné + druhy dveří a jejich otevíraní)
  • pak vytypovat materiály společné napříč místnostmi (barva oken, barva dveří, typ podlahy)
  • pak postupovat systematicky pokoj po pokoji (sepsat si přání pro jednotlivé pokoje a držet se jich)

 

„Jedno vychází z druhého a nedoporučoval bych přeskakovat, jinak si přiděláte hromadu zbytečných starostí. Pak už se nebudete do nového bytu těšit, ale bude budete jen rádi až to všechno bude konečně za vámi“.

„Přeji pevnou ruku při výběru, dobré nervy… a zkuste se při zařizovaní interiéru bavit.
Na výsledku to jde vždy poznat“.

 

Petr Molek bytový designer small

Petr Molek  designer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*