Developer, je velice zjednodušeně investor, který investuje do výstavby domů. A pokud postaví zrovna obytný dům a vy v něm chcete byt, měli byste si pohlídat níže uvedené.
Většina developerů umožňuje zákaznické úpravy bytů. Startovací metou jsou takzvané „standardy“. To je v podstatě výpis toho, co v bytě budete mít, až vkročíte do hotového bytu. Developeři se liší tím, kolik vám toho dovolí a jak vám budou chtít vyjít vstříc.
U většiny z nich máte na výběr z několika dekorů podlah, interiérových dveří a například obkladů v koupelně. U těch lepších si můžete vybírat i ze zařizovacích předmětů do koupelny.
U těch nejlepších však můžete hýbat s nevyhovujícími příčkami, dveřmi, nebo dokonce i s okny. Ale posouvat okna, tak to je opravdová výjimka. Tyto možnosti jsou odvislé spíše od tvaru budovy, než od vstřícnosti developera.
Krok. 1
Zjistěte jaké konkretní možnosti změn máte
Pokud chcete vše výše zmíněné, ale developer vám to neumožní máte dvě možnosti.
První je – nechat si odečíst standardy a vše si udělat vámi sehnanou firmou.
Druhá možnost je – vše nechat udělat developera, započíst standardy a navýšit je o vaše požadavky. Jinak řečeno klozet od developera stojí 2000 Kč, vám se nelíbí a vybrali jste jiný za 5000 Kč. Doplatíte mu tedy 3000 Kč a neděláte kompromisy.
Určitě bych doporučoval variantu „cena standardů + vaše navýšená přání“ .
Varianta, že se odečte celý standart a vy dostanete byt v podstatě jako „hrubou stavbu“ moc nefunguje. Ceny, za které nakupují velké stavební firmy, jsou jiné než ty, za které budete nakupovat vy. Tím pádem byste přeplatili.
Pozor! Také je důležité zmínit výhodu, že pokud bude vše zastřešovat jedna firma, tak v případě neshod se budete hádat jen s jednou firmou. Tak tomu není pokud developer dělá půlku a druhou vaše firma. Vzniká tak třecí plocha a při problému od problému dávají ruce pryč jak developer, tak váš subdodavatel. Vymlouvají se jeden na druhého a nikdo nechce nést zodpovědnost.
Krok.2
Uspořádejte si byt přesně podle vašich představ
Jakmile developer řekne „….ano můžete mít tyto dveře,….ano můžete si posunout příčku…ano můžete spojit záchod s koupelnou“, tak se můžete pustit do překreslení půdorysu. Pokud jste fanda 3D softwarů a už máte nějaké zkušenosti s navrhováním bytů, můžete se o to pokusit sami. V opačném případě oslovte bytového/interiérového designera/architekta.
Krok.3
Zaměřte se na to, co je pro celý byt společné
Až bude jasné dané rozmístění dveří, příček popř. radiátorů, řeší se obecnější věci, které budou shodné pro celý interiér. Zatím se netrapte s ničím jiným, než jaká bude podlaha a jaké budou interiérové dveře. Konkrétní vybavení místností se řeší později.
Doporučení: chcete-li byt opticky zvětšit, podlahy v celém bytě udělejte stejné, vyjma koupelny a záchodu. Takto bude interiér nejen větší, ale i harmoničtější.
Ne jako vzorkovna podlahového centra, kde v každém koutě je jiný dekor.
A interiérové dveře? Také všude stejný dekor. Výjimkou jsou pak přetíratelné dveře, ale o tom zase až jindy.
Krok.4
Při zařizování postupujte systematicky, pokoj po pokoji
Ano, až teď je pravý čas. Nyní se dostáváme do té zábavnější fáze, kdy vybíráme konkrétní zařizovací předměty do všech místností. To kde bude stát kuchyň, kde bude vana a kde budou hlavní vestavné úložné prostory (skříně).
Hierarchie důležitosti řešení pokojů je následující:
1. kuchyň (a obývák pokud je spojen s kuchyní)
2. koupelna
3. dětské pokoje
4. ložnice
5. ostatní
Proč nejdříve kuchyň, nebo koupelna? Jelikož zaberou při návrhu nejvíce času a bohužel vás také nejvíce budou stát. Řemesla se vás na tyto místnosti budou v průběhu stavby vyptávat jako první. Jakmile bude hotová hrubá stavba začnou dotazy elektrikářů a vodařů. A jako první po vás budou chtít rozvody právě do kuchyně a koupelny a ty vychází z konkrétních návrhů rozmístění nábytku a zařizovacích předmětů. Kde bude klozet nebo bidet, kde bude přívod pro myčku a pračku, odpad pro dřez, zásuvka pro odsavač a troubu atd.
Rozhodně nedoporučuji poslechnout častou dobrou radu stavbyvedoucího „..uděláme to univerzálně a kuchyň se pak přizpůsobí, oni si s tím truhláři poradí „. Jednoduše neporadí, resp. poradí, ale vy budete muset zásadně slevovat ze svých požadavků, protože kuchyň uděláte dle zásuvek na zdi které vám před-připravili a ne podle vašich přání.
Shrnutí toho co bych doporučil:
- nejdříve zjistit možnosti úprav stavby (posuny příček,dveří, oken, radiátorů)
- navrhnout na hotovo půdorys který předložíte developerovi (kde bude výše zmíněné + druhy dveří a jejich otevíraní)
- vytypovat materiály společné napříč místnostmi (barva oken, design dveří, typ podlahy)
- postupovat systematicky pokoj po pokoji (sepsat si přání pro jednotlivé pokoje a držet se jich)
„Jedno vychází z druhého a nedoporučoval bych přeskakovat, jinak si přiděláte hromadu zbytečných starostí. Pak už se nebudete do nového bytu těšit, ale budete jen rádi až to všechno bude konečně za vámi“.
„Přeji pevnou ruku při výběru, dobré nervy… a zkuste se při zařizovaní interiéru bavit.
Na výsledku to jde vždy poznat“.
Petr Molek – designer